KARCINOM DĚLOŽNÍHO HRDLA a HPV

prof. MUDr. Michael Halaška, Ph.D., primář gyn-por kliniky ve  Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, hovoří o prevenci, diagnostice a léčbě karcinomu děložního hrdla.

Milí přátelé,

ve spolupráci s panem profesorem Jiřím Slámou jsme pro vás připravili vzdělávací materiál na téma HPV infekce a HPV DNA testace- nejčastěji kladené otázky. Letáky budeme distribuovat do 450 čekáren ambulantních gynekologů a můžete si jej také stáhnout níže pod obrázkem a vytisknout doma. Krásný den a hodně zdraví!! #NebojteSeZeptat

Zhoubný nádor děložního hrdla, jinými slovy rakovina děložního čípku, je téměř vždy preventabilní. Zde se dozvíte, jak se tomuto onemocnění dá předejít a jaké jsou léčebné modality, pokud onemocnění již propuklo.

Největší omyly o rakovině děložního čípku

Takzvané Fialové září - World GO Day je po celém světě měsícem osvěty o prevenci onkogynekologických onemocnění, tedy ženských nádorů. Mezi nejvíce nebezpečná zhoubná onemocnění žen patří nádorové onemocnění děložního čípku. Každý rok je v ČR tento druh rakoviny diagnostikován přibližně 800 pacientkám. A každý den na tuto chorobu u nás jedna z nich zemře. Přitom díky moderní medicíně by tato zákeřná onkologická nemoc nemusela vůbec existovat. Ověřte si na následujících řádcích, jestli nemáte o tomto onemocnění některé chybné informace!

Mýtus 1: Na rakovinu jsem ještě moc mladá

Spousta mladých žen má pocit, že se jich rakovina ještě nemůže týkat. Nejčastěji se ženy s lidským papilomaviry (HPV), které způsobují nádory děložního čípku, setkávají v mládí. Lékaři uvádí, že vývoj onemocnění od tzv. přetrvávající infekce přes přednádorové stavy až ke zhoubnému nádoru trvá cca 10-15 let, což odpovídá nejvyššímu výskytu zhoubného nádoru okolo 35. roku života. "Léčil jsem ale pacientku, které bylo 17 let," uvádí přední český onkogynekolog prof. MUDr. David Cibula, CSc. "Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu nádorového onemocnění děložního čípku je včasná diagnóza. Raná stadia onemocnění jsou zpravidla bez příznaků, proto je zásadní, aby se ženy pravidelně účastnily každoročních preventivních prohlídek u gynekologa, kde lze onemocnění odhalit a zahájit včas léčbu," dodává.

Mýtus 2: Měla jsem jen jednoho sexuálního partnera, takže se mne tato nemoc netýká

Za toto onemocnění způsobené sexuálně přenosnou infekcí se mnoho žen stydí a raději o něm nemluví. "Vyšší počet sexuálních partnerů u ženy nebo u jejího partnera je skutečně rizikový faktor. To ale neznamená, že nemůže onemocnět žena, která měla jednoho partnera," vysvětluje prof. Cibula. Nemůžete si být totiž jistá, že váš sexuální partner není právě přenašečem nebezpečných typů HPV 16 a 18, které karcinom způsobují nejčastěji. Navíc HPV je velmi rozšířený virus, se kterým se v průběhu života setká až 80 % z nás.

Mýtus 3: Už mám děti a stálého partnera, nemůžu se nakazit

Karcinom děložního čípku se rozvíjí velmi nenápadně a po mnoho let. Tudíž to, že máte stálého partnera (nebo ho dlouhodobě nemáte vůbec) vás před tímto zhoubným onemocněním neochrání. "Pravidelných kontrol u gynekologa s rostoucím věkem ubývá. U žen ve zralém věku se zvyšuje výskyt onemocnění, která se zachytí až v pokročilém, nevyléčitelném stádiu. Jsou to ženy, které si myslí, že už se jich gynekologická péče netýká, že už porodily, jsou po menopauze, anebo už nestřídají partnery," varuje prof. Cibula.

Mýtus 4: Můj gynekolog mi pravidelně provádí cytologický stěr, takže jsem 100% v pořádku

Cytologie je již 50 let stará diagnostická metoda, která dokáže odhalit až rakovinné změny na buňkách vzniklé jako následky infekce rizikovými kmeny HPV. A to už může být pozdě. Polovina pacientek totiž přijde s pokročilým stadiem onemocnění, na které většina z nich zemře. A z této poloviny zhruba polovina chodí na pravidelné kontroly, a přesto nádor není rozpoznaný. Nehledě na to, že ženy přijdou s nádorem, nikoli s přednádorovým stavem.Modernější HPV DNA test je citlivější a odhalí už přítomnost infekce lidským papilomavirem. Spolehlivost testu ověřuje česká studie LIBUSE, která nashromáždila unikátní data o výskytu vysoce rizikových genotypů HPV. "Test prokazující původce rakoviny - infekci lidským papilomavirem (HPV), je schopen diagnózu přednádorových změn stanovit s vyšší přesností a zároveň o několik let dříve než cytologie. O test je možné gynekologa požádat," říká hlavní odborný garant studie prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. Ministerstvo zdravotnictví také v srpnu tohoto roku oznámilo, že by měl tento test být od roku 2021 hrazen ze zdravotního pojištění všem ženám ve věku 35 a 45 let.

Mýtus 5: Očkování proti HPV je nebezpečné a mohu po něm onemocnět.

Tento mýtus podporují aktivity různých antivakcinačních skupin, které nemají žádné vědecké důkazy, ale působí velmi sugestivně. S HPV se setká téměř 80 % populace, ale většinu infekcí eliminuje imunitní systém sám. "Na rozdíl od většiny jiných nádorových onemocnění máme u karcinomu děložního čípku výjimečnou možnost předejít jeho vzniku. Původcem většiny nádorů je infekce lidským papilomavirem, proti kterému je možné očkovat jak ženy, tak muže," říká prof. Cibula. Očkování je nepovinné, ale dívkám a chlapcům mezi 13. a 14. rokem ho hradí pojišťovna. V roce 2012 bylo dle údajů ÚZIS očkováno skoro 76 % tehdy třináctiletých dívek, o pět let později už jen 63 procent a v roce 2020 pouze 60 %. Přitom v případě vysoké proočkovanosti celé populace by toto zhoubné onemocnění mohlo úplně vymizet.

HPV vakcína je jednou z nejbezpečnějších vakcín, máme na to klinická data. Při uvedení vakcíny na trh musí být vždy provedena velká klinická studie, mluvíme tedy o tzv. Evidence based medicine neboli medicíně založené na vědeckých poznatcích. V případě jedné z vakcín bylo 11.000 žen randomizováno neboli náhodně rozděleno, do dvou skupin, jedna skupina dostala vakcínu, druhá placebo. Skupina s placebem nevěděla, že nedostává vakcínu. Výskyt nežádoucích účinků, včetně alergických reakcí nebo manifestace autoimunitního onemocnění, byl stejný v obou dvou skupinách. Může se tedy stát, že po aplikaci vakcíny se reakce vyskytne, jenže ona se vyskytuje s určitou pravděpodobností i v normální populaci. Když obě skupiny, tedy s očkováním a bez očkování srovnáme, tak riziko onemocnění je stejné.

Mýtus 6: Je mi 40, už nemá smysl se nechat očkovat.

Očkování proti HPV virům poskytuje největší ochranu u mladých dívek - více než 90 %. Ale i u zralých žen je ochrana stále vysoká, očkování dokáže snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny až o 50 %. Snížit riziko toho, že nastane závažný problém, který může ohrozit váš život, stále stojí za to, nemyslíte? Své o tom ví také vyléčená pacientka paní Vlaďka Erbová: "Stejně jako je nám ženám přirozená péče o vlastní zevnějšek, měly bychom dbát i na pravidelnou zdravotní prevenci. Osobně jsem poznala několik žen, které potkalo některé z onkologických onemocnění, stejně jako mne. Mezi ně patří i rakovina děložního čípku, které je možné téměř ve všech případech předejít - to je myslím zásadní informace pro všechny ženy, maminky a jejich dcery. Nesmíme oddalovat preventivní prohlídky u gynekologa, protože jen při nich je možné včas zachytit vznikající onemocnění. Také bychom všechny měly vědět, že rakovina děložního čípku je jediný typ nádoru, proti kterému existuje očkování. Takovou ochranu svých dětí by neměl podcenit žádný rodič. Proto jsem i já nechala očkovat svoji dospívající dceru stejně jako sebe, a plánuji také očkování syna. Je důležité myslet na zdraví celé rodiny."

Milí přátelé, podívejte se na toto silné video, kde vystupují pacientky s karcinomem děložního hrdla a profesor MUDr. Jiří Sláma. Natočila ho firma ROCHE ve spolupráci s Pacientskou organizací VERONICA. Pro spuštění videa klikněte na obrázek

WHO, světová zdravotnická organizace: WHO má jednu ze svých priorit eradikaci, tedy vymýcení, zhoubného onemocnění děložního hrdla. Paní doktorka Elena Fidarová z WHO na kongresu Evropské onkogynekologické společnosti (ESGO) v Athénách řekla: "Máme ambiciózní plán. Během následujících deseti let, tedy v letech 2020-2030, chceme zvýšit proočkovanost dívek proti HPV na 90%. Toto opatření plus dva screeningy HPV DNA testací v životě ženy budou stačit k tomu, aby se z karcinomu děložního čípku celosvětově stalo raritní onemocnění."

SUKL, Státní ústav pro kontrolu léčiv, zveřejňuje na svých stránkách veškeré klinické studie, které jsou jím schválené a provádí se v České republice.

Pod seznamem klinických studií naleznete také pracoviště, které jsou do studie zapojeny, a kde, pokud splňujete přísná indikační kritéria, do studie můžete vstoupit. Pro zjednodušení jsme pro vás rovnou zvolili diagnozu, abychom vám usnadnili hledání jednotlivých studií

Karcinom děložního hrdla neboli zhoubné onemocnění děložního čípku

Milí přátelé, 

stáhněte si zde edukační brožuru o zhoubném onemocnění děložního hrdla. Je určena jak pacientkám, tak jejich příbuzným a kamarádům. Dočtete se v ní o léčebných modalitách tohoto onemocnění.