EDUKAČNÍ MATERIÁLY pro pacientky

Milí přátelé, nový osvětový leták je na světě. tentokrát na téma karcinomu endometria neboli zhoubného onemocnění dělohy. Leták jsme převzali od kolegů z ESGO/Engage a nechali jej přeložit onkogynekologem MUDr. Jindřichem Göbelem. Většina onkogynekologických center jej má pro vás k dispozici, leták si ale můžete stáhnout a vytisknout níže pod tímto textem. 

Milí přátelé, 

máme pro vás k dispozici nový špičkový leták. Autorkou je paní doktorka Kateřina Rusinová  a leták má podtitul Od pacientek pro pacientky. Zde jsou témata a spoluautoři, na jejichž příspěvky se můžete těšit:

MUDr. MgA. Kateřina Rusinová, Ph.D. : Jakou mám prognózu? Můžu se na ni zeptat? Mám vůbec naději na vyléčení? Proč je rozhovor o prognóze obtížný? Je lépe o prognóze hovořit, nebo nehovořit? Rozhovor "na míru". 

JUDr. Šárka Špeciánová : Právo na druhý názor. Jste pacientka a ptáte se, kde můžete získat bližší informace? Několik otázek na téma právní: Co je informovaný souhlas a proč je zapotřebí? 

Mgr. Markéta Červenková : Co pro sebe mohu udělat, aby se mi dařilo lépe / abych se rychleji vyléčila? Co mám dělat s černými myšlenkami? Co když začnu zmatkovat? Jak se mám s onemocněním vyrovnat? Jak si udržet psychickou rovnováhu? 

Bc. Marianna Chábová : Kdy a jak mohu rehabilitovat? Jak si udržet fyzickou kondici?Jak si udržet fyzickou kondici mezi chemoterapiemi? Který sport? Jak zharmonizovat duši a tělo? 

Monika Matějková : Co s neschopenkou po roce léčby? Důchod. Existenční věci. Následná péče.   

PharmDr. Alena Pilková : Medicína, doplňky stravy. Jak dlouho trvá vyloučení chemoterapie z organismu? 

PhDr. Šárka Slabá, Ph.D. : Nebojte se požádat o pomoc. Co dělat konkrétně? Jak komunikovat s dětmi? 

Milí přátelé,

připravili jsme pro vás ve spolupráci s profesorem MUDr. Jiřím Slámou, Ph.D. nový leták s titulem OTÁZKY A ODPOVĚDI NA TÉMA HPV INFEKCE, CYTOLOGIE A OČKOVÁNÍ PROTI HPV. Otázky jsou autenticky převzaty z portálu www.onkogyn.cz. V brožuře naleznete odpovědi na vaše dotazy v oblasti očkování proti HPV u dívek a chlapců, přenosu HPV infekce nebo rizikového chování. Celá brožura je ke stažení níže pod textem.

Představujeme vám společný projekt Nadačního fondu Hippokrates, Pacientské organizace Veronica a Onko-Unie.

Ve 420 čekárnách ambulantních gynekologů jsou umístěny edukační letáky informující ženy o symptomech závažných gynekologických onemocnění. Věříme, že tato aktivita povede k včasnějšímu záchytu zhoubných gynekologických onemocnění, pokud se to povede u jedné ženy, maminky nebo manželky, mělo to smysl.

Leták je ke stažení zde:


Milí přátelé,

jste si jisti, že v rámci léčby svého onemocnění víte, jaká jsou vaše práva a na co máte nárok? Zde je pro vás k dispozici brožura, kterou připravila paní doktorka Plechatá, ředitelka neziskové organizace Průvodce pacienta, z.ú.

Milí přátelé,

s potěšením vám prezentujeme další osvětovou brožuru o genetické mutaci BRCA 1 a BRCA2, jejíž autorem je profesor Michal Zikán, přednosta gynekologicko-porodnické kliniky nemocnice Na Bulovce. Postupně jej rozešleme na všechna onkogynekologická centra. Ke stažení pro vás je zde pod obrázkem:

Milí přátelé,

na světě jsou nové edukační letáky- tentokrát vysvětlující pacientům, jejich rodinám a široké veřejnosti pojmy jako je diagnostika zhoubného onemocnění vaječníků a děložního hrdla, léčba obou onemocnění, možnosti gynekologického screeningu nebo očkování proti HPV. Vznik letáku iniciovala skupina ENGAGe, Evropská pacientská organizace a pro české prostředí jej zrevidovali pan docent Halaška a pan doktor Kocián, oba špičkové onkogynekologové. V letáku tak najdete skutečně aktuální informace založené na evidenci a nejnovějších medicínských poznatcích.

Přátelé, pod hlavičkou ESGO (Evropská společnost gynekologické onkologie) a ENGAGe (Evropská pacientská organizace), ve spolupráci s Nadačním fondem Hippokrates, vznikla unikátní série edukačních letáků pro onkogynekologické pacientky. V dotazníkovém průzkumu se ukázalo, že pacientkám se závažným onemocněním nejvíce chybí informace o výživě a pohybové aktivitě, o sexuálním zdraví nebo paliativní péči. Proto jsme oslovili odborníky z daných specializací a požádali je o vytvoření brožur, jejichž obsah se bude zakládat na tzv. Evidence based medicine, tedy medicíně založené na informacích z odborné literatury a nejnovějších věděckých poznatcích. Pokud se léčíte či pracujete v Onkogynekologickém centru, kde letáky nemáte k dispozici, napište prosím na info@pacientska-organizace.cz tisková data, abyste si je mohli sami vytisknout.

Zde jsou pro vás oba materiály k dispozici v náhledovém pdf ke stažení:

Lidé se zhoubným onemocněním a jejich blízcí mnohdy neví, na co mají v nemoci nárok. Průvodcem jim může být již 3. doplněné vydání Psychosociálního minima.

Onkologické onemocnění je mnohdy zavalující, trvá dlouho a není jednoduché se v jeho průběhu správně orientovat. Často ani není jasné na koho se s čím obracet. To je jen pár obtíží, se kterými se lidé s rakovinou i jejich blízcí potýkají.

Amelie jim vychází již po třetí vstříc vydáním dvanácti tisíc kusů brožury Psychosociální minimum pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Zelený sešit formátu A5 přináší na šedesáti stránkách řadu příběhů, konkrétních informací, kontaktů a vzorů pro řešení různých situací spojených se životem s rakovinou.

"Dlouhá a náročná léčba onkologického onemocnění člověka obvykle přivádí do velkého tlaku, připravuje ho o jistotu a stabilitu. Důsledky to pak má na sebevědomí, komunikaci, finanční situaci rodin i jednotlivců a často člověka dostává i do určité izolace. Příklady a informace v brožuře tyto hendikepy mohou snížit," říká Michaela Čadková Svejkovská, jedna z autorek publikace. "Nezanedbatelnou předností brožury je aktuálnost a použitelnost informací, ať už je člověk nebo blízký v jakékoli fázi života se závažným onemocněním," doplňuje Šárka Slavíková, spoluautorka a vedoucí reedice.

Link ke stažení brožury je zde:

https://www.amelie-zs.cz/brozura-onko/